Mi a fascia?
A fascia az a kollagénes, rostos kötőszövet, amely a nyomó és feszítő erők továbbítására hivatott, és a teljes testet behálózó rendszert alkot. A myofascia pedig az izom és kötőszövet egysége.
Mik a fascia funkciói?
1. A szövetek, szervek „becsomagolása”, támasztása és védelme, valamint tápanyagellátása. A fascia maga az az erős, rugalmas és alkalmazkodóképes közeg, amely a többi sejt működéséhez szükséges, közvetítő és szabályozó környezet.
2. A test formájának, alakjának biztosítása = testkontúr. Az izom akkor jól körülhatárolt, tónusos, ha a fascia erős és megfelelő tónusú.
3. A szövetek egymáson való elcsúszásának biztosítása = sliding mechanizmus – enélkül képtelenek lennénk mozogni
4. A stresszhatások egyenletes eloszlatása. Így nem terhelődik túl egy-egy izom.
5. Helyreállítás (heg, szöveti alkalmazkodás).
A legnagyobb problémát ma az okozza, hogy a civilizált ember nem használja a fasciáját a mozgások során, emiatt az elveszíti rugalmasságát.
Mitől csökken a fascia rugalmassága?
1. Különféle sport és egyéb hétköznapi sérülések miatt. A szalaghúzódások, szakadások, különféle műtétek gyulladással gyógyulnak, „hegszövet” képződik, ami egy rugalmatlanabb kötőszövet, mint az eredeti szövet, mert más típusú kollagén alkotja. Úgynevezett keresztkötések, cross linkek jönnek létre, vagyis a korábbinál erősebben kapcsolódnak össze az egyes szöveteket borító fasciális burkok, így letapadások jönnek létre. Minél több a sérülés, annál rugalmatlanabbá válik a fascia.
2. Különféle túlterhelések hatására. A rossz testtartás, ülőmunka, előrehelyezett fejtartás miatt túlterhelődnek egyes izmok (myofasciák), ettől az adott terület – és végső soron – a teljes test elveszíti rugalmasságát. Mindez számos olyan panaszt, fájdalmat okozhat, amit jelenleg csak gyógyszerekkel,
olykor műtéttel kezelnek.
3. Életkorral bekövetkező változások miatt. Egyrészt az idősebb szervezetben kevesebb kollagént termelnek a sejtek és kevesebb a víztartalom is, másrészt már nem képes a nyomó-feszítő stresszre rugalmasan reagálni, a fascia így merev kötélként, a mozgásokat korlátozó feszes burokként viselkedik.
Mi a fasciakés mobilizációs kezelések fő célja?
– a kötőszöveti gyógyulás elősegítése,
– a letapadások oldása,
– a mobilitás növelése,
– és a fájdalom csökkentése.
Hogyan végzik a fasciakés mobilizációs kezeléseket svédmasszázzsal kombinálva?
A klasszikus svédmasszázsban a masszőr testtéjanként halad a masszázzsal. Az adott helyen, ahol szükséges – például a trapézizmok felső szakaszán vagy a lapockák körül – a bőrt speciális nemesacél eszközökkel (különböző formájú fasciakésekkel), finom, kaparó-karcoló mozdulatokkal stimulálja, és folyamatosan növeli a kezelés mélységét. Így fellazítja a kötőszövetet, oldja a letapadásokat, fájdalmat csillapít, és fokozza a mobilitást.
Miért jó a fasciakés mobilizáció?
– mert egy kiváló kezelés, ami segít abban, hogy több irányból, még hatékonyabban tudjunk hatni a sérült
szövetekre,
– a kezelés nem okoz fájdalmat, kitűnően alkalmazható már az akut szakaszban is,
– és remekül kiegészíti a svédmasszázs, fokozva annak pozitív hatását.
A fasciakés mobilizáció hatásai:
– javítja a szöveti anyagcserét,
– csillapítja a fájdalmat,
– növeli a mozgástratományt (például a karját sokkal jobban, könnyebben tudja mozgatni, magasabbra tudja emelni, tud teljes karkörzést végezni, stb.),
– csökkenti az ödémát,
– hatékonyabbá teszi a gyulladásos folyamatok lezajlását,